Rätt att delta och anmälan
Aktieägare som önskar delta på bolagsstämman ska
INFORMATION OM POSTRÖSTNING
Bolaget har med stöd av 4 § i lagen (2022:121) om tillfälliga undantag för att underlätta genomförandet av bolags- och föreningsstämmor beslutat att aktieägarna före stämman ska kunna utöva sin rösträtt per post.
Formulär för poströstning kommer hållas tillgängligt på Bolagets hemsida (www.aerogel.se). Ifyllt och undertecknat formulär skickas i original till adressen ovan eller per e-post till info@aerogel.se. Komplett formulär ska vara Bolaget tillhanda senast den 20 maj 2022. Vidare instruktioner finns i formuläret. Observera att registrering av aktier i eget namn (om aktierna är förvaltarregistrerade) och anmälan till stämman måste ha skett enligt ovan även om aktieägaren väljer att poströsta före stämman.
FÖRVALTARREGISTRERADE AKTIER
Aktieägare som har låtit förvaltarregistrera sina aktier genom bank eller värdepappersinstitut måste låta registrera sina aktier i eget namn för att ha rätt att delta vid årsstämman. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner. Rösträttsregistreringar som genomförts (registrerade hos Euroclear Sweden AB) senast den 20 maj 2022 beaktas vid framställningen av aktieboken.
OMBUD M.M.
Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig, av aktieägaren undertecknad och daterad fullmakt för ombudet. Sker poströstning med stöd av fullmakt ska fullmakten bifogas poströstningsformuläret. Fullmaktens giltighetstid får vara högst fem år om det särskilt anges. Anges ingen giltighetstid gäller fullmakten högst ett år. Om fullmakten utfärdas av juridisk person ska kopia av registreringsbevis eller motsvarande för den juridiska personen bifogas. Fullmakten i original samt eventuellt registreringsbevis bör i god tid före stämman insändas per brev till Bolaget på ovan angiven adress. Fullmaktsformuläret kommer finnas tillgängligt på Bolagets webbplats (www.aerogel.se).
FÖRSLAG TILL DAGORDNING
FÖRSLAG TILL BESLUT
Punkt 2 – Val av ordförande vid stämman
Valberedningen föreslår att styrelsens ordförande Per Nordberg väljs till ordförande på stämman.
Punkt 3 – Upprättande och godkännande av röstlängd
Som röstlängd föreslås den röstlängd som kommer ha upprättats baserat på närvarande aktieägare, bolagsstämmoaktieboken och inkomna poströster och som kontrollerats och tillstyrkts av justeringspersonerna.
Punkt 4 – Val av en eller två justeringsmän
Styrelsen föreslår att Pernilla Ståhle, eller, vid förhinder, den eller de som styrelsen anvisar, som personer att jämte ordföranden justera protokollet. Justeringspersonens uppdrag innefattar även att kontrollera röstlängden och att inkomna poströster blir rätt återgivna i stämmoprotokollet.
Punkt 8b – Beslut om dispositioner beträffande aktiebolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen
Styrelsen föreslår att någon vinstutdelning inte lämnas och att årets resultat balanseras i ny räkning.
Punkt 9 – Fastställande av arvoden till styrelsen och revisorerna
Valberedningen föreslår att arvode till styrelsens ordförande ska utgå med 390 000 kronor och arvode till övriga av årsstämman valda ledamöter som inte är anställda i Bolaget ska utgå med 160 000 kronor vardera.
Vidare föreslås att för arbete i utskott ska ett årligt arvode utgå med 55 000 (55 000) kronor till utskottets ordförande samt med 35 000 (35 000) kronor till var och en av de övriga ledamöterna.
Valberedningen föreslår att arvode till revisor ska utgå enligt godkänd räkning.
Punkt 10 – Val av styrelseledamöter och revisorer
Valberedningen föreslår att styrelsen ska bestå av fem ledamöter och föreslår omval av Per Nordberg, Mårten Hellberg, Chatarina Schneider, Petra Einarsson och Jim Wennerlid.
Till ordförande i styrelsen föreslås omval av Per Nordberg.
Valberedningen föreslår, i enlighet med revisionskommitténs rekommendation, omval av det registrerade revisionsbolaget PwC som Bolagets revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma. PwC har informerat att den auktoriserade revisorn Lars Kylberg kommer att vara huvudansvarig revisor.
Punkt 11 – Val av ledamöter i valberedningen
Valberedningen föreslår omval av Suzanne Sandler och Jim Wennerlid som ledamöter i valberedningen samt nyval av Clarence Taube. Clarence Taube ersätter av föregående årsstämma vald ledamot Peter Norberg som avböjt omval.
Punkt 12 – Beslut om ändring av bolagsordning
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om bolagsordningsändringar för att öka bolagsordningens gränser för aktiekapital och antalet aktier. Vidare föreslås, för att möjliggöra deltagande vid bolagsstämmor genom poströstning och för Bolaget att samla in fullmakter att införa en ny § 9 i bolagsordningen. De föreslagna ändringarna av bolagsordningen framgår nedan.
Nuvarande lydelse | Föreslagen lydelse |
§ 4 Aktiekapitalet skall utgöra lägst 5 750 000 och högst 23 000 000 kronor | § 4 Aktiekapitalet skall utgöra lägst 12 300 000 och högst 49 200 000 kronor |
§ 5 Antalet aktier skall vara lägst 115 000 000 och högst 460 000 000 | § 5 Antalet aktier skall vara lägst 246 000 000 och högst 984 000 000 |
§ 9 Styrelsen kan bestämma att aktieägarna före bolagsstämma ska kunna utöva sin rösträtt per post enligt 7 kap. 4 a § aktiebolagslagen. Styrelsen får också samla in fullmakter enligt det förfarande som anges i 7 kap. 4 a § aktiebolagslagen. |
Beslut enligt denna punkt kräver för dess giltighet att förslaget biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar (2/3) av såväl de vid stämman avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.
Punkt 13 - Beslut om inrättande av teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för anställda
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att inrätta ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram för anställda i Bolaget genom (A) beslut om emission av teckningsoptioner av serie 2022/2025 till Bolaget, och (B) beslut om godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner av serie 2022/2025 från Bolaget till anställda, enligt nedan.
Bakgrund och motiv
Styrelsen anser att det är betydelsefullt att anställda inom Bolaget ges möjlighet att erhålla en ersättning som är relaterad till och beroende av den värdetillväxt de medverkar till att skapa. Styrelsen anser att det är till fördel för Bolaget och aktieägarna att anställda på detta vis ges ett personligt ägarengagemang.
Mot bakgrund av villkor, tilldelningens storlek och övriga omständigheter bedömer styrelsen att det föreslagna teckningsoptionsprogrammet enligt vad som följer nedan är rimligt och fördelaktigt för Bolaget och dess aktieägare.
A. Emission av teckningsoptioner
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om en riktad emission av högst 3 550 000 teckningsoptioner av serie 2022/2025, innebärande en ökning av aktiekapitalet vid fullt utnyttjande med högst 177 500 kronor. För beslutet ska i övrigt följande villkor gälla.
B. Godkännande av överlåtelse av teckningsoptioner
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att godkänna att Bolaget, inom ramen för teckningsoptionsprogrammet, överlåter högst 3 550 000 teckningsoptioner av serie 2022/2025 till anställda i Bolaget på följande villkor:
Kategori | Antal teckningsoptioner för kategorin totalt |
Verkställande direktör (1 person) | 600 000 |
Ledningsgrupp (5 personer) | 1 750 000 |
Övriga anställa (10 personer) | 1 200 000 |
Befintliga incitamentsprogram
Vid tidpunkten för detta förslag finns två utestående aktierelaterat incitamentsprogram. Årsstämman den 10 juni 2020 beslutade om inrättande av teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram till anställda, varigenom 1 500 000 teckningsoptioner av serie 2020/2023 emitterades till anställda i Bolaget. Av dessa teckningsoptioner tecknades 1 250 000 teckningsoptioner av anställda inom ramen för programmet. Varje teckningsoption av serie 2020/2023 ger innehavaren rätt att teckna en ny aktie i Bolaget under perioden från och med den 1 augusti 2023 till och med den 31 oktober 2023. Teckningskursen ska fastställas till ett belopp motsvarande 130 procent av den genomsnittliga volymvägda betalkursen för Bolagets aktier på Nasdaq First North Growth Market under perioden 10 handelsdagar från den 11 juni 2020 och framåt.
Årsstämman den 28 maj 2021 beslutade om inrättande av teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram till anställda, varigenom 1 250 000 teckningsoptioner av serie 2021/2024 emitterades till anställda i Bolaget. Av dessa teckningsoptioner tecknades 1 250 000 teckningsoptioner av anställda inom ramen för programmet. Varje teckningsoption av serie 2021/2024 ger innehavaren rätt att teckna en ny aktie i Bolaget under perioden från och med den 1 september 2024 (dock tidigast dagen efter avgivande av Bolagets delårsrapport för perioden 1 januari – 30 juni 2024) till och med den dag som infallet 30 kalenderdagar därefter. Teckningskursen ska fastställas till ett belopp motsvarande 130 procent av den genomsnittliga volymvägda betalkursen för bolagets aktier på Nasdaq First North Growth Market under perioden 10 handelsdagar från den 29 maj 2021 och framåt.
Utspädningseffekter och kostnader
Om samtliga teckningsoptioner som kan emitteras och överlåtas utnyttjas för teckning av aktier, kommer antalet aktier och röster i bolaget att öka med högst 3 550 000 (med förbehåll för eventuell omräkning av antalet aktier enligt teckningsoptionsvillkoren) vilket motsvarar en utspädning av aktiekapitalet och rösterna i bolaget om cirka 1,41 procent. Då teckningsoptionerna av serie 2022/2025 ska överlåtas till marknadsvärde vid tidpunkten för överlåtelsen bedöms programmet inte föranleda några kostnader för bolaget i form av sociala avgifter eller liknande såvitt avser nyckelpersoner bosatta i Sverige. Kostnader i form av arvoden till externa rådgivare och kostnader för administration av programmet beräknas uppgå till cirka 50 000 kronor. Under antagande om emission och full tilldelning av de förslagna teckningsoptionerna beräknas intäkterna från erhållen likvid vid överlåtelsen av optionerna överstiga kostnaderna vid tillskapandet av programmet. Teckningsoptionerna beräknas få en marginell effekt på bolagets nyckeltal, vinst per aktie.
Värdering
Den preliminära och slutliga optionspremien beräknas enligt Black & Scholes värderingsmodell. Den riskfria räntan följer av femårig svensk obligationsränta som inhämtas per dagen för värderingen. Den preliminära optionspremien har beräknats med en riskfri ränta om 1,45 procent och med en volatilitet om cirka 48 % samt med hänsyn till att ingen förväntad utdelning och övriga värdeöverföringar till aktieägare kommer ske under programmets löptid. Underlaget och beräkningar har framtagits och genomförts av Eminova Partners AB i egenskap av oberoende värderingsinstitut. Den framräknade teckningskursen har avrundats till närmat ett helt öre.
Förslagets beredning
Förslaget till beslut om inrättande av teckningsoptionsprogrammet och förslagen till beslut under punkterna A och B ovan har beretts av styrelsen i samråd med externa rådgivare.
Bemyndigande
Styrelsen, eller den som styrelsen utser, ska ha rätt att vidta de smärre justeringar av ovanstående beslut som kan visa sig erforderliga i samband med registrering vid Bolagsverket och Euroclear Sweden AB.
Beslut enligt denna punkt kräver för dess giltighet att förslaget biträds av aktieägare representerande minst nio tiondelar (9/10) av såväl de avgivna rösterna som de vid årsstämman företrädda aktierna.
Punkt 14 – Beslut om att bemyndiga styrelsen att besluta om nyemission av aktier, emission av teckningsoptioner och/eller konvertibler
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, inom ramen för bolagsordningens för var tids gränser för aktier och aktiekapital, vid ett eller flera tillfällen, under tiden fram till nästa årsstämma besluta om nyemission av aktier, konvertibler och/eller teckningsoptioner med eller utan företrädesrätt för aktieägarna. Emissionsbeslut med stöd av bemyndigandet ska kunna fattas med bestämmelse om apport, kvittning eller kontant betalning.
Beslut om emissionsbemyndigande enligt denna punkt kräver för dess giltighet att förslaget biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar (2/3) av såväl de avgivna rösterna som de vid årsstämman företrädda aktierna.
Punkt 15 – Beslut om bemyndigande till styrelsen att vidta mindre justeringar av de på stämman fattade besluten
Styrelsen föreslår att stämman bemyndigar styrelsen, den verkställande direktören eller den styrelsen i övrigt förordnar att vidta sådana smärre justeringar och förtydliganden av de på stämman fattade besluten i den utsträckning detta är erforderligt för registrering av besluten.
ÖVRIGT
Aktieägares rätt att erhålla upplysningar
Aktieägare har enligt 7 kap. 32 § aktiebolagslagen rätt att på årsstämman begära att styrelsen och den verkställande direktören lämnar upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av Bolagets ekonomiska situation. Styrelsen och den verkställande direktören ska lämna ut sådana upplysningar om styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget.
Behandling av personuppgifter
För information om hur dina personuppgifter behandlas i samband med bolagsstämman, se integritetspolicyn på Euroclear AB:s webbplats,
www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
Handlingar
Bolagets årsredovisning, revisionsberättelse, fullmaktsformulär, poströstningsformulär och fullständiga beslutsförslag kommer finnas tillgängliga i Bolagets lokaler på Strömmavägen 2, 803 09 Gävle samt på Bolagets hemsida (www.aerogel.se) senast tre veckor innan stämman. Kopior av nämnda handlingar skickas även till de aktieägare som begär det och därvid uppger sin adress samt kommer även att finnas tillgängliga på årsstämman. För beställning av handlingar gäller samma adress och e-post som för anmälan till årsstämman.
Antal aktier och röster
Vid tidpunkten för utfärdandet av denna kallelse uppgår det totala antalet aktier och röster i Bolaget till 247 174 440 stycken. Bolaget innehar inga egna aktier.
_____________________________
Gävle i april 2022
Svenska Aerogel Holding AB (publ)
Styrelsen
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Tor Einar Norbakk, vd. Telefon: 070 616 08 67. E-post: toreinar.norbakk@aerogel.se
Om Svenska Aerogel Holding AB (publ)
Svenska Aerogel tillverkar och kommersialiserar det nanoporösa materialet Quartzene® för olika industriella applikationer. Svenska Aerogels affärsidé är att tillgodose marknadens behov av nya material med fokus på hållbarhet. Quartzene® skräddarsys i olika applikationer för att tillföra avgörande egenskaper. Bolagets vision är att vara den högst värderade affärspartnern med nya materiallösningar för en hållbar värld. Svenska Aerogel Holding AB är listat på Nasdaq First North Growth Market. Certified Adviser är FNCA, info@fnca.se, 08-528 003 99.
Denna information är sådan information som Svenska Aerogel Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom vd Tor Einar Norbakks försorg, för offentliggörande den 26 april 2022 kl. 19:30.